dipepsija mk

Дипепсија: Симптоми, Причини и Третман

Што е диспепсија?

Диспепсијата обично се однесува на непријатна болка и непријатност во горниот дел на стомакот.

Диспепсија е состојба која се карактеризира со болка во горниот дигестивен тракт. Различни фактори, од стрес до одредени лекови може да предизвикаат диспепсија, но со третман и некои основни промени во животниот стил, повеќето луѓе лесно можат да се ослободат од симптомите на оваа состојба. Иако голем број луѓе ја поистоветуваат диспепсијата со слаба дигестија, некои лекари специјалисти прават разлика помеѓу двата состојби. Лошата дигестија, на пример, ги вклучува следните симптоми: чувство на ситост, надуеност и непријатност по конзумирање храна и пијалок. Од друга страна, диспепсијата обично се однесува на непријатна болка и непријатност во горниот дел на стомакот.

Кои се симптомите на диспепсија?

Главната карактеристика на диспепсија е “досадна” и горечка болка, која се чувствува во  стомакот.

Главната карактеристика на диспепсија е “досадна” и горечкае болка најчесто се наоѓа во стомакот. Болката може да биде постојана и немилосрдна, но може да се појави, а потоа да исчезне. Оток, слабост, гадење и металоиди (метален вкус во устата) често може да се појават како придружни симптоми. Во ретки случаи, диспепсијата може да биде знак за многу посериозен проблем. Губење на тежината, тешкотии при голтање, постојано повраќање, црна столица (често може да биде знак за цревно крварење), постојана болка во горниот десен дел на стомакот или присуство на грутки и оток во стомакот – ова се симптоми кои треба да побараат лекарска помош.

Што предизвикува диспепсија?

Меѓутоа, многу луѓе ги обвинуваат стомачните тегоби и стресот, иако овие состојби можат да ги влошат симптомите на диспепсија, веројатно нема да бидат единствените причини.

Во приближно 60% од случаите, нема органска болест, инфекција или повреда што би ја објаснила болката. Сепак, тоа не мора да значи дека симптомите се плод на имагинацијата. Исхраната, како и количината на вежбање, исто така, можат да бидат фактори кои влијаат на диспепсијата. Кај некои поединци, диспепсијата може да биде резултат на гастричен улкус, гастроезофагеална рефлуксна болест или, во најлош случај, рак на желудник. Меѓутоа, многу луѓе ги обвинуваат стомачните тегоби и стресот, иако овие состојби можат да ги влошат симптомите на диспепсија, веројатно нема да бидат единствените причини.

Како се третира диспепсијата?

Пред да се земат лекови, многу специјалисти предлагаат да се посвети поголемо внимание на начинот на живот. Едноставните промени во навиките за јадење, како и редовното вежбање им донесоа големо олеснување на многумина.

Лошите навики во исхраната, како што се прекумерно внесување маснотии, кафе, алкохол и недоволна количина житарки и овошје и зеленчук, се најчестите причини за дигестивни проблеми, а со тоа и диспепсија.

Пушењето е исто така фактор што само ги влошува симптомите на диспепсија, и би било најдобро веднаш да престанете.

Папаја и ананас дефинитивно треба да бидат вклучени во исхраната, бидејќи содржат ензими (папаин и бромелаин) кои го стимулираат варењето на храната, како и ферментирани млечни производи со живи клетки кои ќе ја збогатат цревната микрофлора, важен фактор за добро варење.

Некои лекари и нутриционисти предупредуваат на важноста од правилната комбинација на храна. Протеините и јаглехидратите се лоша комбинација, како и овошјето и зеленчукот. Млекото не треба да се пие со оброци, а храната што содржи шеќери не треба да се конзумира истовремено со храна богата со протеини и скроб.

Леќата, кикириките и сојата треба да се исклучат од исхраната бидејќи содржат инхибитори на ензимите за варење. Исто така, внесувањето на полномасно млеко и пекарски производи, обработени и т.н нездрава храна.

Секојдневното вежбање во период од 30 минути, исто така, има олеснувачки ефект врз многу симптоми на болести на дигестивниот систем. Потребно е само да се обрне внимание на интензитетот на вежбање за да не се предизвика влошување на симптомите наместо олеснување.

ДА СЕ НАПРАВИ ГАСТРОСКОПИЈА ЗА ДА БИДЕТЕ СИГУРНИ ВО ДИЈАГНОЗАТА!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.